Czyli o tym, co to adaptacja i z czym to się je.
Mamy już za sobą te najtrudniejsze momenty związane z pierwszymi dniami w przedszkolu. Jesień w pełni, a przedszkolaki i rodzice mogą śmiało powiedzieć, że nowe obowiązki nie takie straszne, jak je malują 🙂
Z doświadczenia wiemy, że dzieci, które miały okazję poznać i oswoić warunki oraz zasady panujące podczas zajęć w grupie rówieśniczej, mają ułatwione zadanie. Zapytacie, jak w takim razie pomóc dziecku w adaptacji przedszkolnej. To nie takie trudne.
Okres adaptacyjny zaczyna się dużo wcześniej, niż pierwszego dnia zajęć przedszkolnych. Pierwszym krokiem są rozmowy i opowiadanie o nowym miejscu, rówieśnikach i wszystkich ważnych rzeczach związanych z przedszkolem. Gdy temat jest znany, warto pójść ze swoją pociechą do wybranego przedszkola. Często placówki organizują dni otwarte, podczas których można zwiedzić budynek, sale i poznać przyszłe wychowawczynie i wychowawców. Zdarza się również, że przedszkole organizuje zajęcia adaptacyjne dla nowo przyjętych dzieci. To doskonały moment, aby wraz z dzieckiem włączyć się w aktywne przygotowania do zmian.
Czy to wszystko? Być może tak, ale…
Dla naszego małego Człowieka początek przedszkola to wielka sprawa. Jako rodzice możemy sprawić, że ta wielka sprawa stanie się naturalnym etapem, który nie przytłacza całej rodziny, a w szczególności głównego zainteresowanego. Jednym ze sposobów na harmonijny i spokojny okres adaptacji jest uczestnictwo w zajęciach dla maluchów. Bardzo dobrze w tę rolę wpisuje się Klub Topka, gdzie najmłodsi razem z rodzicem lub inną bliską osobą, uczestniczą w spotkaniach przygotowanych z myślą o spokojnej adaptacji. Dzięki obecności bliskiej osoby, małemu człowiekowi jest łatwiej oswoić nowe miejsce i grupę rówieśniczą. Ta bliskość pozwala również na zaufanie osobie prowadzącej i podjęcie działania w zabawach wraz z całą grupą.
Co wpływa na efektywność uczestnictwa w Klubie Topka? Najważniejszymi kwestiami są: doskonale przygotowany program i nauczyciel prowadzący z wieloletnim doświadczeniem w pracy z dziećmi. Innym aspektem są wyselekcjonowane pomoce dydaktyczne i duża, przestronna sala. Jednak te jakże istotne aspekty zajęć są równie ważne jak zaangażowanie rodzica podczas zabaw. Nic tak nie motywuje malucha do podjęcia działania, jak towarzyszący i aktywny opiekun. Dzięki współpracy na płaszczyźnie prowadzący – rodzic – dziecko, efekty uczestnictwa w zajęciach są widoczne bardzo szybko. Po kilku miesiącach takich przygotowań, wrześniowy start „w nieznane” będzie dużo łatwiejszy i naturalny, niż przysłowiowy „rzut na głęboką wodę”.
Czy te zajęcia są tylko dla dzieci, które dopiero pójdą do przedszkola?
Absolutnie nie. Nasi podopieczni to również początkujące przedszkolaki, które pod okiem Topka rozwijają swoje umiejętności społeczne, ale także logopedyczne, plastyczne, czy sprawnościowe i sensoryczne. Pomagamy rodzicom wspierać prawidłowy rozwój ich dzieci, a także swobodnie przejść przez okres adaptacji w przedszkolu.
Jeśli masz pytania, zadzwoń! Chętnie opowiemy o zajęciach w Klubie Topka 🙂